Obešanje tabel na spomenike kot opomin na neenakost spolov

Amnesty International Slovenije je 8. marca, ob mednarodnem dnevu žensk v Ljubljani in Mariboru opozorila na neenakost med spoli. Letos s še posebnim ponosom in s stisnjenimi pestmi v zraku obeležujemo ta dan, ko bomo na spomenike obesile osveščevalne table, ki sporočajo, kako vseprisotna je nevidnost žensk in kako so ženske na številnih področjih še vedno potisnjene na rob družbe.

Spomeniki so odraz vrednot družbe. Z akcijo jih na mednarodni dan žensk simbolno dopolnjujemo in opozarjamo na to, da je enakost spolov še vedno nedosežen cilj.

Nataša Posel, direktorica AIS

Z akcijo simbolno opozarjamo na neenakopraven položaj žensk v zgodovini, kulturi, politiki in umetnosti; na nizek odstotek žensk na vodilnih položajih, neenakost zaslužka ter na dejstvo, da je vsaka tretja ženska v svojem življenju doživela spolno in/ali fizično nasilje.

»Boj za enakopravnost se nadaljuje in danes vidimo, da je neprestano prizadevanje za univerzalno spoštovanje človekovih pravic vseh ljudi bistvenega pomena in edino zagotovilo, da poskusi omejevanja dosežene svobode ter spodkopavanja enakopravnosti ne bodo uspeli,« je dodala.


Amnesty International Slovenije se pridružuje letošnjim manifestacijam in protestom, ki opozarjajo na pomen spoštovanja delavskih pravic in ekonomske ter politično-družbene enakopravnosti.

Pravice žensk v svetu

Direktorica globalne Amnesty International Agnès Callamard pa je pred 8. marcem opozorila na trend nazadovanja pravic žensk po vsem svetu: »V letu 2025 ni mogoče dovolj poudariti pomena mednarodnega dneva žensk. Ne ukvarjamo se več z nedokončanimi prizadevanji na področju enakopravnosti in pravičnosti, ampak se pripravljamo na upor zoper nazadovanje in vse številnejše napade na naše pravice. Agresivni patriarhalni pohod predsednika Trumpa in drugih mogotcev zoper pravice in telesno avtonomijo žensk ter spolno raznolikih oseb že kaže uničujoče posledice, ne zgolj v Združenih državah Amerike ampak po celem svetu. Že nekaj let gibanja, ki nasprotujejo enakopravnosti vseh ljudi, spletkarijo, kako zavrteti čas nazaj k prevladi patriarhalnega zatiranja.«

Amnesty International poziva državne in nedržavne akterje, naj se zoperstavijo tem napadom na človekove pravice. Okrepiti je treba varovalne mehanizme za ženske, dekleta, LGBTQI+ osebe in druge marginalizirane skupine. Prepoznati, podpreti in zaščititi je potrebno delo zagovornic človekovih pravic in vseh, ki se v prvih vrstah borijo za spolne in reproduktivne pravice. Razveljaviti je treba zakone, ki kriminalizirajo in kaznujejo ljudi, ki uresničujejo te pravice, in doseči popolno dekriminalizacijo splava ter zagotoviti njegovo univerzalno dostopnost.

Feministična, LGBTQI+ in druga samonikla gibanja navkljub nazadovanju in neštetim oviram tekom vse zgodovine, z namenom da bi se nas ustavilo, razdelilo in spodkopalo, še naprej korakamo naprej. Pot ni lahka, a ne bomo se ustavile v boju za svet, kjer bomo ženske, deklice in spolno raznolike osebe imele svobodo, da v celoti uresničujemo svoje človekove pravice brez strahu.

Agnès Callamard, generalna sekretarka Amnesty International

Vsak dan osmi marec!