Slovenija naj se pridruži tožbi Južne Afrike proti Izraelu

Število ubitih v izraelskih napadih na Gazo je preseglo 60.000. Po podatkih Urada Združenih narodov za človekove pravice je med ubitimi skoraj 70 odstotkov žensk in otrok. Napadi se nadaljujejo z dneva v dan, humanitarni katastrofi pa ni videti konca. Slovenija mora narediti korak naprej. Zgolj izražanje obžalovanja in zgroženosti, ko gre za genocid, ni več dovolj.

Amnesty International je z raziskavo, ki jo je objavila decembra 2024, ugotovila, da obstaja zadostna podlaga za sklep, da Izrael na zasedenem območju Gaze nad Palestinci_kami izvaja genocid. Zato vlado Republike Slovenije v skupni peticiji pozivamo, da naredi vse, kar je v njeni moči, da ukrepa proti genocidu v Gazi. Slovenija naj se nemudoma pridružiti tožbi Južne Afrike pred Meddržavnim sodiščem zaradi izraelskih kršitev Konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida.

Slovensko vlado pozivamo, naj ukrepa, izpolni svoje obljube in se pridruži državam, ki so že podprle tožbo Južne Afrike proti Izraelu.  

Ukrepaj: podpiši peticijo in zahtevaj, naj se Slovenija pridruži tožbi Južne Afrike proti Izraelu!

Pobudnice peticije

Amnesty International Slovenije; Danes je nov dan; Gibanje za pravice Palestincev; Gladovna stavka za Palestino; Pekarna Magdalenske mreže; Slovenska filantropija; Mirovni inštitut; Glas ljudstva; PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja; Društvo Organizacija za participatorno družbo; Sumud, platforma za svobodno Palestino; Zavod Emma – Center za pomoč žrtvam nasilja; Forum za enakopraven razvoj, društvo; Društvo Humanitas.

Poziv slovenski vladi

Spoštovani predsednik vlade dr. Robert Golob,

spoštovana ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon,

pozivam vas, da zagotovite, da se Slovenija pridruži tožbi Republike Južne Afrike pred Meddržavnim sodiščem zaradi izraelskih kršitev Konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida – kršitve, ki jih je ugotovila tudi Amnesty International v svojem poročilu iz decembra 2024.

Kot predstavnik Republike Slovenije in predsednik vlade ste že lani septembra v Združenih narodih opozorili na posledice nespoštovanja mednarodnega prava in dejali, da »v Gazi humanitarni delavci niso le priložnostne kolateralne žrtve. Zdi se, da so postali namerna vojaška tarča«. Vlado Republike Slovenije pozivam, da svoje besede in opažanja dokončno spremeni v dejanja in ukrepe.

Kot ministrica za zunanje in evropske zadeve zastopate uradno stališče, da je popolna blokada dostopa humanitarne pomoči v Gazo »v očitnem nasprotju z mednarodnim pravom, zlasti z mednarodnim humanitarnim pravom in pravom človekovih pravic«.

Vlada Republike Slovenije mora v konkretne in učinkovite ukrepe spremeniti svoja stališča, znanja in opažanja o kršitvah mednarodnega prava. Nenazadnje tudi kot pobudnica Ljubljansko-Haške konvencije o mednarodnem sodelovanju pri preiskavah in pregonu mednarodnih hudodelstev.

Pridružitev tožbi Južne Afrike zoper Izrael zaradi kršitev Konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida je takšen konkreten ukrep. Zato vas pozivam, da se Slovenija brez odlašanja pridruži tožbi Južne Afrike. S tem bo izpolnila del svojih obveznosti, da se zagotovi odgovornost in kaznovanost za najhujša mednarodna hudodelstva.

Slovenija bo decembra 2025 ponovno predsedovala Varnostnemu svetu Združenih narodov. Svojo načelnost, ki jo je poudarjala med prvim predsedovanjem, lahko dokaže tako, da svoje besede podkrepi z dejanskimi ukrepi in se pridruži tožbi Južne Afrike pred Meddržavnim sodiščem.