Amnesty International je z raziskavo ugotovila, da obstaja zadostna podlaga za sklep, da Izrael na zasedenem območju Gaze je in še naprej izvaja genocid nad Palestinci, so dejali v organizaciji ob objavi prelomnega poročila.
Poročilo z naslovom You Feel Like You Are Subhuman’: Israel’s Genocide Against Palestinians in Gaza (»Počutiš se, kot da si manj kot človek«: Genocid Izraela nad Palestinci v Gazi) dokumentira, kako se je Izrael po smrtonosnem napadu pod vodstvom Hamasa na jug Izraela 7. oktobra lani grozovito in uničevalno znesel nad Palestinci v Gazi: brezsramno, brez predaha in ob popolni nekaznovanosti.
»Amnesty International je v poročilu pokazala, da Izrael izvaja dejanja, ki so prepovedana s Konvencijo o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida, s posebnim namenom uničiti Palestince v Gazi. Ta dejanja vključujejo pobijanje, povzročanje hudih telesnih ali duševnih poškodb ter naklepno izpostavljanje Palestincev v Gazi življenjskim razmeram, ki naj privedejo do njihovega fizičnega uničenja. Izrael mesec za mesecem Palestince v Gazi obravnava kot nižjo vrsto ljudi, nevredno človekovih pravic in dostojanstva, s čimer izkazuje svoj namen, da jih fizično uniči,« je dejala generalna sekretarka Amnesty International Agnès Callamard.
Naše izredno kritične ugotovitve morajo prebuditi mednarodno skupnosti: to je genocid. Takoj se mora končati.
Agnès Callamard, generalna sekretarka Amnesty Interantional
slovenija mora ukrepati proti genocidu
Države, ki še naprej zagotavljajo orožje Izraelu, se morajo zavedati, da kršijo svojo obveznost preprečevanja genocida in tvegajo, da bodo sokrive za genocid. Vse države z vplivom na Izrael, zlasti ključne dobaviteljice orožja, kot so ZDA in Nemčija, pa tudi druge članice EU, Združeno kraljestvo in druge države, morajo takoj ukrepati, da se izraelska grozodejstva nad Palestinci v Gazi nemudoma končajo.«
Kriza se je zadnja dva meseca izrazito poslabšala zlasti na upravnem območju severne Gaze, kjer se napadeno prebivalstvo sooča s stradanjem, razseljevanjem in uničenjem sredi neusmiljenega bombardiranja in hudega omejevanja nujno potrebne humanitarne pomoči.
»Naša raziskava je razkrila, da Izrael že mesece vztraja pri izvrševanju genocidnih dejanj, ob polnem zavedanju nepopravljive škode, ki jo povzroča Palestincem v Gazi. S tem je nadaljeval navkljub neštetim opozorilom o katastrofalni humanitarnih razmerah in pravno zavezujočim sklepom Meddržavnega sodišča, ki je Izraelu ukazalo takojšen sprejem ukrepov, ki bi omogočili zagotavljanje humanitarne pomoči civilistom v Gazi,« je dejala Agnès Callamard.
»Izrael vseskozi zatrjuje, da so njegova dejanja v Gazi zakonita in jih upravičuje vojaški cilj, da uniči Hamas. A genocidni namen lahko obstaja hkrati z vojaškimi cilji in ni treba, da je izvršitev genocida edini namen Izraela.«
Amnesty International je natančno in celostno pregledala dejanja Izraela v Gazi, pri čemer je upoštevala njihovo ponavljanje in istočasnost ter njihove takojšne posledice kot tudi skupne in medsebojno okrepljene posledice. Organizacija je upoštevala, koliko je bilo žrtev in kako hudo so bile prizadete, pa tudi obseg in stopnjo uničenja. Analizirala je tudi javne izjave uradnih predstavnikov in ugotovila, da so bila prepovedana dejanja pogosto napovedana ali pa so k njim najprej pozivali visoki predstavniki, ki so na čelu vojnih prizadevanj.
»Ob upoštevanju obstoječih okoliščin razlaščanja, apartheida in nezakonite vojaške okupacije, v katerih se ta dejanja izvršujejo, smo lahko prišli le do enega razumnega sklepa: namen Izraela je fizično uničenje Palestincev v Gazi, bodisi vzporedno z njegovim vojaškim ciljem uničenja Hamasa ali pa kot sredstvo za dosego tega cilja,« je dejala Agnès Callamard.
»Grozodejstva, ki so jih 7. oktobra 2023 storili Hamas in druge oborožene skupine nad Izraelci in žrtvami iz drugih držav, vključno z naklepnimi množičnimi poboji in jemanjem talcev, ne morejo biti nikoli opravičilo za genocid Izraela nad Palestinci v Gazi.«
Mednarodna sodna praksa prepoznava, da za izvršitev genocida storilcu ni treba uspeti v poskusih, da bi v celoti ali delno uničil zaščiteno skupino. Zadostuje izvajanje prepovedanih dejanj z namenom uničenja skupine kot take.
V poročilu Amnesty International so podrobno obravnavane kršitve Izraela v Gazi v obdobju devetih mesecev med 7. oktobrom 2023 in začetkom julija 2024. Organizacija je intervjuvala 212 ljudi, vključno s palestinskimi žrtvami in pričami, lokalnimi oblastmi v Gazi, zdravstvenimi delavci. Bila je na terenu ter analizirala širok nabor vizualnih in digitalnih dokazov, vključno s satelitskimi posnetki. Analizirala je tudi izjave visokih predstavnikov izraelske vlade in vojske ter uradnih izraelskih teles. Organizacija je svoje ugotovitve večkrat delila z izraelskimi oblastmi, a v času objave poročila ni prejela nobenega vsebinskega odgovora.
Še ne viden obseg in razsežnost
Dejanja Izraela po smrtonosnem napadu Hamasa 7. oktobra 2023 so prebivalstvo Gaze pripeljala do roba propada. V njegovi brutalni ofenzivi je bilo do 7. oktobra 2024 ubitih več kot 42.000 Palestincev_k, vključno z več kot 13.000 otroki, ter ranjenih več kot 97.000. Številni so bili ubiti ali ranjeni v neposrednih ali naklepnih nediskriminatornih napadih, v katerih je bilo pogosto izbrisanih več generacij družin. Ravnanja Izraele so povzročila še ne videno uničenje, ki se je po besedah strokovnjakov dogajalo na taki ravni in tako hitro kot še v nobenem drugem konfliktu v 21. stoletju. Cela mesta so bila zravnana z zemljo, uničeni kritična infrastruktura, kmetijska zemlja ter kulturni in verski prostori. Posledično na obsežnih predelih Gaze ni več mogoče živeti.
Mohammad, ki je z družino marca 2024 zbežal iz mesta Gaza v Rafo in je bil maja 2024 spet prisilno preseljen, je opisal njihov boj za preživetje v grozljivih razmerah:
»Tukaj v Deir al-Balah je apokaliptično … Svoje otroke moraš ščititi pred insekti, pred vročino, ni čiste vode, ni stranišča, medtem ko se bombe nikoli ne ustavijo. Tukaj se počutiš, kot da si manj kot človek.«
Izrael je v Gazi povzročil življenjske razmere, ki so ustvarile smrtonosno mešanico podhranjenosti, lakote in bolezni ter Palestince_ke izpostavile počasni, preračunani smrti. Stotine Palestincev iz Gaze pa je Izrael podvrgel izoliranemu pridržanju, mučenju in drugemu slabemu ravnanju.
Če nekatera od dejanj, ki jih je raziskovala Amnesty International, pogledamo ločeno, predstavljajo hude kršitve mednarodnega humanitarnega prava ali mednarodnega prava človekovih pravic. A ko pogledamo širšo sliko izraelske vojaške kampanje ter skupne posledice njegovih politik in dejanj, je edin razumen zaključek: genocidni namen.

Namen uničiti
Da bi pokazala poseben namen Izraela, da dejansko fizično uniči Palestince v Gazi, je Amnesty International analizirala:
- splošno sliko izraelskega ravnanja v Gazi,
- pregledala genocidne izjave izraelskih vladnih in vojaških predstavnikov, zlasti tistih na najvišjih položajih, ki razčlovečijo Palestince, ter
- presojala kontekst izraelskega sistema apartheida, njegove nehumane blokade Gaze in nezakonite 57-letne vojaške okupacije palestinskega ozemlja.
Pred sprejemom zaključkov je Amnesty International pregledala trditve Izraela, da njegova vojska zakonito cilja Hamas in druge oborožene skupine v celotni Gazi ter da sta posledično neprecedenčno uničenje in odrekanje pomoči rezultat nezakonitega ravnanja Hamasa in drugih oboroženih skupin, kot sta nastavljanje borcev med civilno prebivalstvo ali preusmerjanje pomoči. Organizacija je sklenila, da te trditve niso verodostojne. Navzočnost Hamasovih borcev blizu ali na gosto poseljenih območjih Izraela ne odveže njegovih obveznosti sprejeti vse možne varnostne ukrepe, da bi zaščitil civiliste in se izognil nediskriminatornim ali nesorazmernim napadom. Raziskava je pokazala, da Izrael vedno znova tega ni naredil, s čimer je zagrešil več mednarodnih hudodelstev, za kar Hamasove aktivnosti ne morejo biti opravičilo. Amnesty International prav tako ni našla dokazov, da bi preusmeritev pomoči lahko pojasnila Izraelovo ekstremno in namerno omejevanje humanitarne pomoči, potrebne za reševanje življenj.
Organizacija je v svoji analizi presojala tudi alternativne argumente. Na primer, da je Izrael ravnal nepremišljeno ali da je preprosto želel uničiti Hamas in mu je bilo vseeno, če bi ob tem moral uničiti Palestince. S tem bi izražal hladno brezbrižnost do njihovih življenj, ne pa genocidnega namena.
A ne glede na to, ali Izrael vidi uničenje Palestincev kot koristno za uničenje Hamasa ali kot sprejemljiv stranski učinek zasledovanja tega cilja, je ta pogled na Palestince kot na pogrešljive in nevredne upoštevanja sam po sebi dokaz genocidnega namena.
Pred izvršitvijo številnih nezakonitih dejanj, ki jih je dokumentirala Amnesty International, so uradni predstavniki države pozivali k temu, da se zgodijo. Organizacija je pregledala 102 izjavi, ki so jih izraelska vlada, predstavniki vojske in drugi objavili med 7. oktobrom 2023 in 30. junijem 2024. Izjave so Palestince dehumanizirale, pozivale so h genocidnim dejanjem ali drugim zločinom nad njimi ali jih opravičevale.
Med temi je Amnesty International identificirala 22 izjav, ki so jih podali višji uradniki (predstavniki), ki vodijo ofenzivo, za katere se zdi, da pozivajo h genocidnim dejanjem ali jih opravičujejo. Tudi to predstavlja neposredni dokaz za genocidni namen. Tak jezik so pogosto ponavljali, tudi izraelski vojaki na terenu. To dokazujejo avdiovizualna gradiva, ki jih je preverila Amnesty International in ki prikazujejo vojake, ki pozivajo k »brisanju« Gaze ali da se jo naredi nemogočo za življenje ter praznujejo uničenje palestinskih domov, mošej, šol in univerz.
Ubijanje in povzročanje hudih telesnih ali duševnih poškodb
Amnesty International je dokumentirala genocidna dejanja ubijanja ter povzročanja hudih duševnih in telesnih poškodb Palestincev v Gazi. Pregledala je rezultate raziskave, ki jo je izvedla glede 15 zračnih napadov med 7. oktobrom 2023 in 20. aprilom 2024, v katerih je bilo ubitih najmanj 334 civilistov, vključno s 141 otroki, in ranjenih stotine drugih. Amnesty International ni našla dokazov za to, da bi bil kateri koli od teh napadov usmerjen na vojaški objekt.
V enem primeru, ki to ponazarja, je bila 20. aprila 2024 v izraelskem zračnem napadu uničena hiša družine Abdela v soseski Al-Jneinah na vzhodu Rafe. Pri tem so bile v spanju ubite tri generacije Palestincev, vključno s 16 otroki.
Čeprav predstavljajo ti napadi le majhen del vseh izraelskih zračnih napadov, kažejo na širši vzorec ponavljajočih neposrednih napadov na civiliste in civilne objekte ali namerno nediskriminatornih napadov. Napadi pa so bili izvedeni tudi na takšne načine, da so povzročili visoko število smrtnih žrtev in poškodb med civilnim prebivalstvom.
Izpostavljanje življenjskim razmeram z namenom povzročiti fizično uničenje
Poročilo tudi pokaže, kako je Izrael Palestince v Gazi namerno izpostavil takšnim življenjskim razmeram, da bi sčasoma pripeljale do njihovega uničenja. Te razmere so se povzročale na tri hkrati potekajoče načine, ki so tudi krepili uničujoče učinke vsakega posebej:
- škoda in uničenje za življenje potrebne infrastrukture in drugih objektov, nujno potrebnih za preživetje civilnega prebivalstva;
- ponavljajoča raba obsežnih, samovoljnih in zmedenih ukazov o množičnih »evakuacijah«, da bi prisilno razselili skoraj celotno prebivalstvo Gaze; ter
- odrekanje nujnih storitev, dostavljanja humanitarne pomoči in drugih življenjskih potrebščin v Gazo in znotraj nje ter njihovo oviranje.
Po 7. oktobru 2023 je Izrael izvedel celovit napad na Gazo, pri čemer je prekinil dobavo elektrike, vode in goriva. V devetih mesecih, obravnavanih v poročilu, je Izrael ohranjal dušečo nezakonito blokado, tesno nadziral dostop do virov energije, ni omogočil pravega dostopa za humanitarno pomoč v Gazo ter oviral uvoz in razdelitev nujnih storitev in humanitarne pomoči, zlasti še na območje severno od doline Wadi. S tem so še poslabšali obstoječo humanitarno krizo. Skupaj z obširno škodo na domovih, bolnišnicah, objektih javnih služb za vodo in sanitarno ureditev ter kmetijski zemlji in z množičnim prisilnim razseljevanjem je to povzročilo katastrofalne ravni lakote in pripeljalo do alarmantnega širjenja bolezni. To ima posebej hude posledice za majhne otroke in nosečnice ali ženske, ki dojijo; pričakovane so dolgotrajne posledice za njihovo zdravje.
Izrael je imel vseskozi možnost, da izboljša humanitarne razmere v Gazi, a je vseeno večkrat odklonil korake, ki bi jih očitno lahko naredil – na primer odprl zadosti vstopnih točk v Gazo ali odpravil stroge omejitve za dostop ali da ne bi omejeval dostave pomoči v Gazo. Medtem pa so se razmere vedno bolj slabšale.
S ponavljajočimi se ukazi za »evakuacijo« je Izrael razselil skoraj 1,9 milijona Palestincev, to je 90 odstotkov prebivalstva Gaze. Nekatere so bili razseljeni celo do desetkrat, na vedno manjša, nevarna območja z nehumanimi razmerami. Številni so zaradi teh večkratnih valov prisilnega razseljevanja ostali brez služb in so globoko travmatizirani. Glede na to, da je okoli 70 odstotkov prebivalstva Gaze beguncev ali potomcev beguncev, katerih mesta in vasi je Izrael etnično očistil med nakbo leta 1948, so posledice toliko hujše.
Kljub temu, da so razmere hitro postale nemogoče za življenje, so izraelske oblasti odklonile razmisliti o ukrepih, ki bi zaščitili razseljene civiliste in zagotovili njihove osnovne potrebe. To kaže, da so bila njihova dejanja namerna.
Razseljenim niso dovolili vrnitve na njihove domove na severu Gaze ali začasne preselitve v druge dele Zasedenega palestinskega ozemlja ali Izrael, s čimer so še naprej številnim Palestincem odrekali pravico do vrnitve na območja, s katerih so bili razseljeni leta 1948. Pravica do vrnitve temelji na mednarodnem pravu. To so naredili ob zavedanju, da se Palestinci nikjer v Gazi ne morejo zateči na varno.

Odgovornost za genocid
»Mednarodna skupnost je s svojo več kot leto dni dolgo neznansko sramotno odsotnostjo učinkovitega pritiska na Izrael, naj ustavi svoja grozodejstva v Gazi, najprej z odlašanjem pozivov k prekinitvi ognja in nato z nadaljevanjem transferov orožja, naredila trajen madež na naši kolektivni vesti,« je dejala Agnès Callamard.
»Vlade se morajo nehati pretvarjati, da ni v njihovi moči končati ta genocid, ki so ga omogočila desetletja nekaznovanosti Izraela za kršitve mednarodnega prava. Države morajo iti dlje od zgolj izražanja obžalovanja ali nejevere ter sprejeti močne in trajnostne mednarodne ukrepe, ne glede na to, kako neugodna je za nekatere zaveznice Izraela ugotovitev, da gre za genocid.«
»Resnično upanje, da bo dosežena pravica za žrtve, na katero se čaka že predolgo, predstavljajo nalogi za prijetje predsednika vlade Benjamina Netanyahuja in nekdanjega obrambnega ministra Yoava Gallanta za vojna hudodelstva in hudodelstva zoper človečnost, ki jih je prejšnji mesec izdalo Mednarodno kazensko sodišče (MKS). Države morajo izkazati spoštovanje odločitvi sodišča in univerzalnemu načelu mednarodnega prava s tem, da aretirajo in izročijo tiste, za katere je MKS izdalo naloge za prijetje.
»Tožilstvo MKS pozivamo, naj nujno premisli o tem, da genocid doda na seznam zločinov, ki jih preiskuje, vse države pa, da uporabijo vse možne pravne poti, da storilce privedejo pred roke pravice. Nikomur ne bi smelo biti dovoljeno, da zagreši genocid in ostane nekaznovan.
Amnesty International prav tako poziva, da se brezpogojno izpustijo vsi civilni talci ter da Hamas in druge palestinske oborožene skupine odgovarjajo za zločine, ki so jih zagrešile 7. oktobra.
Varnostni svet ZN pa organizacija poziva, naj uvede ciljne sankcije proti uradnim predstavnikom Izraela in Hamasa, ki so najbolj vpleteni v mednarodna hudodelstva.
stop genocidu v gazi
Ozadje
Hamas in druge oborožene skupine so 7. oktobra 2023 na jug Izraela nediskriminatorno izstrelile rakete in namerno izvedle množično ubijanje in jemanje talcev, pri čemer so ubili 1200 ljudi, vključno z 800 civilisti, ugrabili 223 civilistov in zajeli 27 vojakov. Zločini, ki so jih med tem napadom zagrešili Hamas in druge oborožene skupine, bodo obravnavani v prihajajočem poročilu Amnesty International.
Amnesty International od oktobra 2023 izvaja poglobljene raziskave večkratnih kršitev in mednarodnih hudodelstev, ki so jih zagrešile izraelske sile, vključno z neposrednimi napadi na civiliste in civilne objekte ter namernimi nediskriminatornimi napadi, v katerih je bilo ubitih stotine civilistov, kot tudi drugimi nezakonitimi napadi na civilno prebivalstvo in njihovim kolektivnim kaznovanjem. Organizacija je pozvala Tožilstvo MKS, naj pospeši svojo preiskavo situacije v Državi Palestini ter si prizadeva za takojšnjo prekinitev ognja.